Najlacnejšie Levenhuk Skyline Travel 70
Dlhodobo skvele hodnotené: Levenhuk Skyline Travel 70

Už ste to čítali? Tu sú tie najlepšie hvezdárské ďalekohľady roka 2024
Prehľadne:
najlepšie hvezdárské ďalekohľady z hodnotení, recenzií aj testov

 

Výber najdôležitejších informácií:

 

NOVÝ rebríček TOP produktov na SK, ČR, DE a PL
Vyhnete sa chybe, ktorú robí väčšina ľudí?

Väčšina ľudí robí pri výbere chybu. Hľadajú rýchle riešenia, podcenia množstvo informácií a neoverí si ich z viacerých zdrojov. Neopakujte to, čo ostatným denne komplikuje ich život . Porovnajte si to, čo je zaujímavé na našom trhu s tým, čo oceňujú zákazníci v okolitých krajinách.
Prečo? Budete si istí , že neplatíte len za produkt s dobrou reklamou, ale vyberiete si to, čo vám skutočne bude spoľahlivo slúžiť .
Hľadáte najlepšie hvezdárské ďalekohľady? Potom ste na správnom mieste. Pripravili sme pre vás prehľadné rebríčky najzaujímavejších výrobkov zo slovenského aj zahraničného trhu.

S nami máte istotu správneho výberu značky, modelu, najvýhodnejších parametrov i TOP poměru cena / výkon. Obľúbené hvezdárské ďalekohľady podľa zákazníkov zo slovenského, českého, nemeckého a poľského trhu vám uľahčí rozhodnutie aký výrobok vybrať. Tak poďme na to!

 

Ako vybrať hvezdárský ďalekohľad?

 1. V prvom rade si ujasnite, aká vesmírná telesá budete chcieť ďalekohľadom pozorovať. Pre Mesiac a planéty bude stačiť refraktor s priemerom okolo 60 mm. 
 2. Pri výbere astronomického ďalekohľadu sa nezaujímajte iba o jeho zväčšenie, na kvalitu obrazu má vplyv najmä priemer objektívu a teda množstvo prijatého svetla.
 3. Pre pozorovanie Mesiaca a blízkych telies Slnečnej sústavy stačia azimutálna montáž. Fotenie a pozorovanie vzdialených hviezdokôp a hmlovín vyžaduje už montáž paralaktickú.

 

Pozrite sa na najlepšie hvezdárské ďalekohľady:
toto jsou víťazi recenzií, hodnotenia, porovnávania a testov

Všetky rebríčky a hodnotenie pre vás pravidelne aktualizujeme a dopĺňame. Posledná aktualizácia prebehla dnes.
Kliknite na odkaz v tabuľke a prečítajte si detailné informácie o výrobku
.

 

TOP hvezdárské ďalekohľady na slovenskom trhu

Dlhodobo najlepšie hodnotené hvezdárské ďalekohľady
Poradie Názov Obrázok Cena od [EUR] Hodnotenie
1. Levenhuk Skyline Travel 50 Levenhuk Skyline Travel 50 59 1,3
2. Bresser Special Astro 20x80 Bresser Special Astro 20x80 147 1,3
3. Celestron AstroMaster 70AZ Celestron AstroMaster 70AZ 125 2,0
4. Bresser National Geographic 50/360 AZ Bresser National Geographic 50/360 AZ 59 1,0
5. Levenhuk Skyline Travel 70 Levenhuk Skyline Travel 70 78 2,9

Zobrazte si ďalšie informácie k téme Najlepší hvezdárské ďalekohľady.

 

TOP hvezdárské ďalekohľady v Českej Republice

Dlhodobo najlepšie hodnotené hvezdárské ďalekohľady
Poradie Názov Obrázok Cena od [EUR] Hodnotenie
1. Bresser National Geographic 60/700 AZ Bresser National Geographic 60/700 AZ 106 1,5
2. Discovery Sky Trip ST70 Discovery Sky Trip ST70 93 1,3
3. Skywatcher 80/400 AZ-3 Skywatcher 80/400 AZ-3 228 1,6
4. Celestron NexStar 8SE 203/2032mm Celestron NexStar 8SE 203/2032mm 1 911 1,9
5. Skywatcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5 Skywatcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5 814 1,0

Výber ďalších zaujímavých produktov z kategórie Najlepší hvezdárské ďalekohľady.

 

TOP hvezdárské ďalekohľady v Poľsku

Dlouhodobě nejlépe hodnocené hvezdárské ďalekohľady
Poradie Názov Obrázok Hodnotenie
1. Celestron 70mm przenośny refraktor podróżny teleskop astronomiczny w pełni szkło ... Celestron 70mm przenośny refraktor podróżny teleskop astronomiczny w pełni szkło ... 2,1
2. CELESTRON ASTROMASTER 114 EQ 31042 Teleskop CELESTRON ASTROMASTER 114 EQ 31042 Teleskop 1,7
3. Teleskop Celestron AstroMaster 130 EQ N-130/650 Motor Drive (z napędem; SKU: 31051) Teleskop Celestron AstroMaster 130 EQ N-130/650 Motor Drive (z napędem; SKU: 31051) 2
4. Celestron SkyMaster Lornetka 25x70 teleskop astronomiczny na zewnątrz do ... Celestron SkyMaster Lornetka 25x70 teleskop astronomiczny na zewnątrz do ... 1,7
5. Celestron AstroMaster 70AZ Celestron AstroMaster 70AZ 1,7

 

TOP hvezdárské ďalekohľady v Nemecku

Dlouhodobě nejlépe hodnocené hvezdárské ďalekohľady
Poradie Názov Obrázok Hodnotenie
1. Celestron AstroMaster 114 EQ Newton MD inklusive Smartphone-Adapter | Vergütete ... Celestron AstroMaster 114 EQ Newton MD inklusive Smartphone-Adapter | Vergütete ... 1,7
2. Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop 2,4
3. BRESSER Pollux 150/1400 Spiegelteleskop EQ3 BRESSER Pollux 150/1400 Spiegelteleskop EQ3 1,5
4. BRESSER Galaxia 114/900 EQ-Sky - Spiegelteleskop BRESSER Galaxia 114/900 EQ-Sky - Spiegelteleskop 1,4
5. Celestron FirstScope 76 Teleskop Celestron FirstScope 76 Teleskop 1,8

Niektoré z produktov môžu byť určené len pre zahraničný trh.

Alternatívne produkty z tejto kategorie výhodne nakúpite TU.

 

Potrebujete poradiť ešte viac? Čítajte rady pre správny výber

Pre väčšinu začínajúcich amatérskych astronómov je výber ďalekohľadu kľúčovou témou. Práve na ňom totiž záleží, či sa v budúcnosti budú svojmu koníčku venovať alebo pre nich stratí atraktivitu. Väčšina ľudí si myslí, že pri výbere astronomického teleskopu hrá hlavnú úlohu zväčšenie, to je ale veľmi rozšírený omyl, ktorý vám vyvrátime. Na čo sa teda pri výbere kvalitného astronomického ďalekohľadu zamerať?

 

Hvezdárske ďalekohľady podľa konštrukcie

 

V závislosti na tom, z čoho je zložená optická sústava ďalekohľadu, možno rozlíšiť reflektory a refraktory. U reflektorov je hlavným prvkom zrkadlo, refraktory potom obsahujú dômyselne nastavenú sústavu šošoviek. Množstvo svetla, ktoré z pozorovaného predmetu dovnútra ďalekohľadu prenikne, potom ovplyvňuje u oboch typov konštrukcie najmä priemer objektívu, ktorý tiež pri výbere astronomického teleskopu hrá najväčšiu rolu. Ak získavate teda ďalekohľad pre pozorovanie Mesiaca a planét, bude vám stačiť model s menším priemerom objektívu a teda nižšou svetelnosťou. Naopak pre pozorovanie objektov hlbokého vesmíru, teda hviezdokôp a galaxií budete potrebovať ďalekohľad s čo najväčším priemerom. 

 • Hlavným stavebným kameňom reflektorov je zrkadlo, refraktory sú postavené na systéme šošoviek.
 • Čím väčší priemer objektívu bude ďalekohľad mať, tým sa viac hodí pre pozorovanie vzdialenejších vesmírnych objektov, teda galaxií, hviezdokôp, hmlovín a podobne. 

 

Aj zväčšenie nakoniec hrá rolu

 

Nie ale tú hlavnú. Ak sa budete s malým priemerom objektívu snažiť dosiahnuť veľkého zväčšenia, bude výsledkom rozklepanie a nezreteľný obraz, ktorý nebude možné zaostriť. Teda žiadny pôžitok z pozorovaní sa konať nebude. Zväčšenie ďalekohľadu určite ako pomer ohniskovej vzdialenosti objektívu ku ohniskovej vzdialenosti momentálne používaného okuláru. V prípade, že má objektív, teda celý ďalekohľad ohniskovú vzdialenosť napríklad 1 000 mm a máte nasadený okulár s ohniskovou vzdialenosťou 20 mm, dosiahnete 50 násobného zväčšenia. To bude plne postačovať napríklad pre pozorovanie Mesiaca, pričom priemer objektívu sa u väčšiny týchto ďalekohľadov pohybuje okolo 50 až 60 mm a najčastejšie sa jedná o refraktory. Pre pozorovanie vzdialených vesmírnych objektov počítajte s minimálnym zväčšením aspoň 200x, ktoré vám umožnia objektívy s väčším priemerom a vyššou ohniskovou vzdialenosťou. Vo väčšine prípadov budete musieť už vyberať z reflektorov, teda zrkadlových ďalekohľadov rôznych systémov. Ten najrozšírenejšia je dodnes konštruovaný na základe návrhu I. Newtona. Stretnúť sa ale môžete aj s inými systémami, napríklad Caseegrain či Schmidt. 

 • Pre pozorovanie blízkych telies Slnečnej sústavy vám plne postačí ďalekohľad zo zväčšením okolo 50x. Najvhodnejšie bude refraktor s priemerom objektívu okolo 60 mm.
 • Ak chcete ďalekohľadom pozorovať vzdialenej hmloviny a hviezdokopy, je najvýhodnejším riešením z hľadiska pomeru ceny a výkonu reflektor s priemerom od 100 mm.

 

Na komfort pozorovanie má vplyv montáž astronomického teleskopu

 

Najjednoduchšie ďalekohľady sú kvôli cene postavené na azimutálnej montáži. Tá je vhodná skôr pre pozorovanie predmetov na zemi. Pri pozorovaní telies na oblohe je ale potrebné, aby montáž reflektovala fiktívne pohyb objektívu po guľovej ploche. To spĺňa montáž paralaktická, ktorá je však skôr súčasťou drahších ďalekohľadov s veľkým priemerom objektívu. Paralaktická montáž má jednu os rovnobežne so zemskou osou. Vďaka tomu umožňuje rovnomerný pohyb po guľové sfére a teda je možné vďaka nej udržiavať pozorovaný objekt nepretržite v zornom poli. To je dôležité najmä v prípade, keď chcete s ďalekohľadom fotiť. 

 • Azimutálna montáž je pridávaná k lacnejším typom astronomických ďalekohľadov. Hodí sa skôr na pozorovanie pozemných predmetov
 • Oveľa sofistikovanejšie je montáž paralaktická umožňujúci nepretržitú expozíciu pri fotení a reflektujúca fiktívne pohyb ďalekohľadu po guľovej ploche. 

 

Aký je najlepši hvezdársky ďalekohľad – na čo sa najčastejšie pýtate?

 

 • Ako sa naučiť používať hvezdársky ďalekohľad? 

V prvom rade je potrebné naučiť sa pracovať s hľadáčikom ďalekohľadu, ktorý by mal byť nastavený do jednej osi s objektívom ďalekohľadu. Potom čo nájdete pozorovaný objekt v hľadáčiku, mal by sa teda objaviť aj v zornom poli objektívu. Nasaďte zodpovedajúci okulár do okulárového výťahu a snažte sa nastaviť zodpovedajúce zaostrenie. Potom by ste už mali objekt uvidieť. 

 • Čo uvidíte v hvezdárskom ďalekohľadu? 

Väčšina začínajúcich astronómov je nadšená z farebných fotografií vzdialených vesmírnych objektov s veľkým rozlíšením, ktoré vyhotovuje Hublleův vesmírny ďalekohľad umiestnený na obežnej dráhe Zeme a očakáva, že to isté uvidia aj vo svojom malom ďalekohľadu. To ale nie je možné. Jednak vadí atmosféra Zeme a potom sa tiež prejaví nedostatok svetla prechádzajúceho do ďalekohľadu malého priemeru. Preto je potrebné byť realistom a očakávať zvyčajne čiernobiele rozmazané obrázky, ktoré len vzdialene pripomínajú tie z Hubblovho teleskopu. Aj tak je to ale vždy jedinečný zážitok. 

 

Najlepšie hvezdárské ďalekohľady 2024. 

Vybrali ste si? Veríme že áno.

Ale ak na vás napriek tomu bolo informácií moc, pozrite sa jednoducho priamo na tohle

Absolútny víťaz porovnávacieho testu v SK

Toto je absolútny víťaz porovnávacieho testu - produkt Levenhuk Skyline Travel 50. Tu zaobstaráte Levenhuk Skyline Travel 50 nejvýhodněji!
„Absolútny víťaz porovnávacieho testu: Levenhuk Skyline Travel 50“

Vyber-si.sk vaša najľahšia cesta k správnemu produktu!

 

 

Niečo zaujímavé z obľúbených e-shopov?

 
 

Inšpirujte sa zaujímavými produkty aj v ďalších kategóriách. Návštevníci našich stránok ako ste vy, sa často zaujímajú aj o hodnotenie tovaru z týchto kategórií:

Vyber-si.sk vaša najjednoduchšie cesta k správnemu produktu.

4.9/5 - (11 hlasov)