Ako sa starať o pohovku rýchlo a jednoducho

Ako sa starať o pohovku rýchlo a jednoducho?

 

Pohovka je nepochybne najobľúbenejším a zároveň najvyťaženejším kusom nábytku v obývacej izbe. Ak teda chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie, musíte sa o ňu aj správne starať. Viete ako?

Pohovka slúži ako miesto na stretnutia s priateľmi a rodinou, ale aj ako miesto na relaxáciu pri sledovaní seriálu alebo čítaní knihy. Hoci sa to nezdá, každý deň na nej strávime niekoľko hodín.

 

Ako sa starať o pohovku

 

Niektorí ľudia majú doma deti, ktoré skáču po pohovke, iní majú štvornohých členov rodiny, ktorí sa tam radi uvelebia. Ostatní vlastnia rozkladaciu pohovku, na ktorej často aj spia. Skôr či neskôr sa teda objavia určité chyby krásy. Pravidelná údržba však výrazne predĺži životnosť gauča, a to aj o niekoľko rokov.

 

Pravidelné čistenie, ktoré zvládnete sami

 

Pravidelné vysávanie prachu z čalúnenia a samozrejme aj spod sedačky je samozrejmosťou. Ďalšia starostlivosť sa potom líši podľa materiálu, z ktorého je váš gauč vyrobený. Poďme sa pozrieť na materiály.

 

Čistenie kožených pohoviek

 

Kožené pohovky majú najdlhšiu životnosť, ale sú aj najnáročnejšie na údržbu. Prach, ktorý je pre kožu škodlivý, je potrebné pravidelne utierať.

Najmenej dvakrát ročne sa odporúča ošetriť kožu špeciálnym prípravkom na obnovenie jej pružnosti.

Všetky škvrny čistite iba čistiacimi prostriedkami na kožu! Po umytí by sa mala koža vždy impregnovať.

Ak vlastníte sedačku z brúsenej kože, proces čistenia je odlišný – brúsená koža sa čistí suchou cestou pomocou brúsnych vankúšikov a špeciálnych gúm na čistenie škvŕn.

Ďalšou veľkou výhodou kože je, že jemné poškodenia môžete opraviť pomocou reparačnej tekutiny.

 

 

Čistenie textilných sedačiek

 

Existuje celý rad textilných čalúnení. Od obyčajnej bavlnenej tkaniny až po pevné vlákna potiahnuté teflónom, ktoré nenasiaknu ani rozliatu tekutinu. Mnohé látkové pohovky majú aj snímateľný poťah, ktorý uľahčuje údržbu.

Ak na gauč niečo vylejete, tekutina okamžite nasajte mäkkou handričkou a potom ho vyčistite mydlovou vodou.

Na zaschnuté škvrny sa oplatí použiť silnejší kaliber špeciálnych prípravkov. Ide buď o peny na suché čistenie, alebo o tekuté čistiace prostriedky na mokré čistenie.

 

 

Praktické tipy, ako udržať pohovku čo najdlhšie ako novú

 

  • Ako sme už spomenuli vyššie, utieranie prachu je absolútne nevyhnutné. Aj keď prach na prvý pohľad nevidíte, po namočení sa môže objaviť ako nevzhľadné mapy. Môžete tomu zabrániť pravidelným vysávaním, najlepšie raz týždenne.
  • Nevystavujte sedačku vysokým teplotám v blízkosti kúrenia, radiátora alebo krbu a umiestnite ju tak, aby na ňu celý deň nesvietilo slnko, ktoré by mohlo spôsobiť vyblednutie farieb.
  • Škvrny odstráňte ihneď, čím dlhšie ich tam necháte, tým ťažšie bude čistenie.
  • Pri čistení škvŕn postupujte od okraja do stredu.
  • Nikdy nepoužívajte drsné špongie alebo kefy.
  • Pri mokrom čistení dávajte pozor, aby ste tkaninu zbytočne nenamočili.
  • Používanie poťahu alebo prehozu chráni gauč pred mechanickým poškodením, ako aj pred nečistotami a potom. Ak na pohovke trávia čas aj vaše chlpaté zvieratká, poťah je prakticky nevyhnutnosťou. Chráni ho nielen pred ochlpením, ale aj pred poškodením pazúrmi.

Náš tip: Čo všetko musíte vedieť o psovi v byte? Okrem vybavenia na jeho starostlivosť, by ste jednotlivé miestnosti v dome svojmu malému maznáčikovi mali trochu prispôsobiť.

 

 

Ako sa vysporiadať s rozsiahlejším znečistením?

 

Niektoré nečistoty, ako napríklad zaschnutú krv, červené víno a podobne, nemôžete odstrániť sami. V takom prípade sa oplatí zavolať profesionálov, ktorí sa špecializujú na čistenie strojov. Buď mokrou, suchou penou alebo horúcou parou. Profesionálne čistenie môžete využiť aj ako preventívne opatrenie raz ročne. Okrem čistenia odborníci sedačku aj naimpregnujú, čo uľahčí následnú údržbu a predĺži životnosť materiálu.

Pravidelné čistenie však rozhodne nie je len estetickou záležitosťou, ale zbavuje sa aj prachu a roztočov. Najmä alergici by ju preto nemali podceňovať. Čím menej prachu a roztočov máte doma, tým ľahšie sa vám bude dýchať.

5/5 - (1 hlasov)